במרוצת השנים האחרונות המודעות לחומרי הגלם למטעמי עולם ולאוכל בכלל רק הולך ועולה.

אם פעם היינו מגיעים הביתה וחושבים להכין אוכל זה היה נגמר בשניצל וציפס ואם היינו ממש מתאמצים היינו מכינם קציצות או עוף עם גמבה

היום המודעות הולכת ועולה אם זה בזכות מסעדות השף תוכניות הבישול סדנאות או הקלות ולקבל מתכונים מהאינטרנט ואפילו ע"י וידיאו ממש כמו שיעור פרטי.

לכן כיום "מסעדה" היא לא רק מקום שהולכים לאכול שם אלא מקום בילוי לכל דבר שכולל "חבילה " הרבה יותר רחבה מאוכל .

עוד ניתן להבחין בבתי הקפה של פעם מול הבתי קפה של היום בכך שאם היית פעם הולך לבית קפה היית מוצא שם כריףך או סלט (שהיה נראה לך שבקלות היית יכול להכין אותו בבית..) כיום בתי קפה משקיעם מעבר ואפילו מלווים ע"י שף ולכן תוכלו למצוא ארוחות בוקר הרבה יותר מורכבות מחביתה פשוטה וארוחות צהריים שלא מביישות הרבה מסעדות, הן הבינו שהלקוח "ישאיר" את כספו רק אם אמצא לנכון שהאוכל שיגישו לו במקום טרי מוקפד וחדשני כי אם לא בכל רדיוס שיימצא יוכל לשבת באותה מידה במסעדה (לרב כולן מציעו עסקיות) ולהרגיש שהוא מקבל תמורה מלאה לכספו.

בזכות התודעה הקולינרית והתחרות נורא קשה ועד בלתי אפשרי לדרג כיום את טיב האוכל ולומר בפה מלא מי הכי טוב או לא

כן גם לגבי המבקרים הכי טובים היום אנחנו סקפטים כי אין באמת ישורת אחת לגבי המוסכמות בארץ לאבחן בו אוכל טוב ולצאת בהצהרה כזאת או אחרת ובנוסף אנו לא חושבים שהוא יכול לשקף את רצון ציבור של "פשוטי העם"

מה שכן ניתן לראות בתל אביב מסעדות טובות ע"י נהירה של אנשים , המלצות , וחזרה שלנו לאותה מסעדה עם מעגלים שונים של חברים שלנו

כמו כן אנו חושבים ש"הלייק" בפייסבוק יוכל לתת פרספקטיבה על טיב המקום…(כמובן שבערבון מוגבל)

בוא נגיד שלדעתנו צריך לשנות את ההגדרה של "מסעדות הכי טובות בתל אביב " למסעדות הכי מומלצות בתל אביב " זה יהיה יותר נכון וקל לנו למצוא את מקום הבילוי הבא.

 

תאילנד תאילנד סין סין

המטבח האסייתאתי היינו המטבח שקיבל הכי הרבה תאוצה בשנים האחרונות זה החל בסושיות שנפתחו כמו פטריות אחרי הגשם (וכך גם נסגרו חלקן) והמשיך במסעדות תאילנדיות מוקפדות עם חומרי גלם מעולים וחוויה אוטניטית והמשיך בחנויות "דים סאם" מסעדות ויאטנמיות

כמו כן ניתן למצוא מקומות שמחקות אוכל רחוב תאילנדי הכל מגיע ב"קופסאות אוכל" המתבסס על בישול מהיר ע"י בחירב בן מגוון איטריות בבישול עם ווק או אורז מאודה ועליהם שילובים של ירקות עם בקר עוף או טופו .

 

יש לי מגף באוכל

פעם מסעדה איטלקית היית כמו איזה קלישאה, כל אחד רשם מחוץ למסעדה רו ציין בתפריט " איטלקי" מה שנגמר בפסטה ברמה בינונית עם רוטב אלפרדו עם פטריות משומרות ומפוצץ באבקת מרק (שזה נושא כאוב ודורש מאמר בפני עצמו) .

היום שאומרים מטבח איטלקי וומתמחים ובו תוכל למצוא פסטות שמכינים במקום עם רטבים מיוחדים על בסיס של ציר בקר עם פטריות אמיתיות ואף בשילוב פטריית הכמהין המפורסמת

בשנים האחרונות הרבה מקומות משתמשים גם באורז "ריזוטו" הנפלא ושדורש הכנה מוקפדת ומיד מעיד על יכולות המטבח.

אפשר לומר נחרצות שמטבח איטלקי זה לא לשים דגל מחוץ למסעדה או לשים מפות בלבן ואדום אלא דגש על טריות הפסטה (ובכלל המרכיבים אבל זה נכון לכל מטבח) שילוב מענינים וכמובן יין איכותי .

 

מסעדה עם צלחות שבורות

המטבח היווני מאופיין בדגה הטרייה,

גם בארץ חיקו לא פעם את "הטברנות" היווניות המאופיינות במוזיקה אוטנטית צבעי כחול לבן ואיבזור שנותן אסוציאציות של נמל ( חבלים, תמונות של חובלים, הגה אוניה רשתות וכד')

ההבדל הגדול והמשמעותי היא באמת טריות הדגה ופירות הים

בארץ רב הדגה מגיעה מחול (ימי שני וחמישי) בטיסה בטמפרטורה מבוקרת של 0° ולכן לרב לצערנו לא תאכלו דגים טריים מאוד למרות שהמסעדות הקפדניות ימשיכו לשמור את הדג בטמפרטורה זו.

ניתן להבין מהנ"ל שמומלץ לאכול במסעדות שהתחלופה רבה בהן ובכך תגדילו את הסיכוים לאכול טרי…

מה זה דוגמא?

בהתחלה זה נראה כמו בדיחה , אבל שמבינים את הרעיון ומשלבים איתו אלכוהול טוב לדעתנו זה אחד החוויות הכיפיות שיש באוכל – "הטאפאס"

מקורו בספרד והוא מתאפיין במנות קטנות הרעיון מאחורי זה הוא להנות ממגוון מטעמים ולא ממנה אחת שגם אותה בקושי מסייימים.

המנות הינן משולבות בירקות דגים בשר ואף צימחוניות – אין סוף וריאציות

ישנה חוויה מאוד כייפית ששמים הרבה מנות למרכז שולחן עם לחם טוב כל אחד טועם ביס או שניים מכל מנה ומשלבים עם אלכוהול טוב

זה ממש יוצר אינטרציה על השלוחן עם הסובבים ואף מפתח אותך קולינרית כי לרב אתה מזמין את אותו אוכל ושיש מגוון כזה אתה מעז לטעום עוד ולהיפתח קולינרית.

את "הטאפאס" ניתן לראות במסעדות קונספט ואף בבתי בקפב או מסעדות כמנה ראשונה

בנוסף הרבה ברים בעלי ראייה מרחבית רואים ששילוב אוכל איכותי (נמאס מאדממה ונאצוס משקית) עם אלכוהול מעצים את החוויה וגורם לך לחזור שוב בזכות ערך מוסף למקום בזכות אוכל איכותי שהרבה מהתפריט זה מנות טאפאס לא מתחכמות ושעונות על הצורך…

זו רק ההתחלה

כל מה שנאמר פה והדוגמאות של המטבחים השונים זה ממש "על קצה המזלג" ולפי דעתנו האוביטיבית בלבד.

יש עוד כל כך הרבה אינפורמציה ומיני מטבחים ואנו שמחים על כך ומקווים שכל הענף ימשיך להתפתח ותמיד נשתדל לעדכן ואף להמליץ באופן ספציפי על מקומות וחוויות.

בת א ב ו ן

Leave a Reply